Історія

history

Рівненська обласна станція юних туристів, як і кожен освітянський заклад в Україні, має свою історію створення і розвитку.

03 липня 1940 року Постановою №377 Рівненського обласного виконавчого комітету «Про підсумки навчального 1939-40 року та хід підготовки до 1940-41 навчального року» прийнято рішення про створення обласної дитячої екскурсійної станції з наданням їй приміщення за адресою м.Рівне,вул.Комсомольська 31.Першим директором закладу був призначений Панфілов Петро Северинович,а з 18 листопада 1940 року дитячу екскурсійну станцію очолила Бичкова Ольга Кузьмівна.

У післявоєнний період за рішенням Рівненського облвиконкому Дитяча екскурсійно-туристична  станція-база розташувалась на вул.Леніна,4.Колектив ДЕТС складався з 4 чоловік. Першим директором цього закладу  був  Маринчин Є.Л. Крім нього до 1959 року директором була  Пильгун Олена Минівна. Після звільнення з посади директора, вона продовжувала працювати у закладі на посаді методиста та керівника гуртків, виховуючи школярів та вчителів на кращих традиціях туризму Починаючи з 1948року традиційними стають районні та обласні зльоти юних туристів-краєзнавців, виставки краєзнавчих робіт школярів та піонерів.

На виконання Постанови Ради Міністрів Української РСР від 24.09.1957 року №1091 „ Про поліпшення туристсько-краєзнавчої роботи в Українській РСР” у 1959 році організовано обласний табір юних туристів-краєзнавців та дитячу туристську базу в м. Рівне. Починаючи з 1948року традиційними стають районні та обласні зльоти юних туристів-краєзнавців, виставки краєзнавчих робіт школярів та піонерів.

У 1962 році Рівненська облДЕТС  була відзначена у підсумковому наказі міністра освіти УРСР №116 від 21.05 як заклад, „…який розгортає туристсько-краєзнавчу роботу при будинкоуправліннях, створюючи туристсько-краєзнавчі гуртки…”. На той час при закладі працювало 18 гуртків туристсько-краєзнавчого профілю. На посаді директора працював Сінкевич Євген Степанович, географ з університетською освітою., який був переведений з Вербської школи Дубенського району.

1967 рік: в Києві вперше в період літніх канікул працювала екскурсійна туристська база для оздоровлення школярів Рівненщини. Євген Степанович любив свою роботу і неодноразово очолював туристські групи в далеких мандрах.

У 1969 році заклад очолив Рибак Р.М., якого у 1972 році змінив Лех Анатолій Анатолійович, випускник Львівського університету, географ за освітою, який мав достатній досвід роботи в школі та підготовки школярів до туристських зльотів.

У 1971 році при обласній ДЕТС відкрито методичний кабінет для надання допомоги вчителям в організації туристсько-краєзнавчої роботи з школярами, а з 1976 при закладі розпочинає роботу дитяча туристська маршрутно-кваліфікаційна комісія по випуску груп в походи, яку очолив Буренко Валерій Васильович. Починаючи з 1972 року з приходом на роботу на посаду керівників гуртків Крученюка Василя Даниловича та Мирончука Богдана Федоровича заклад активно працює над популяризацією в області спортивного орієнтування: проводиться багато змагань із спортивного орієнтування, гуртківці беруть участь у республіканських турнірах, в області створюється перша спортивна кольорова карта. Гуртківці Трусов Сергій та Ольховик Леонід стають членами збірної команди України із спортивного орієнтування. У 1974 році на Рівненщині проводяться зональні республіканські змагання із спортивного орієнтування, а у 1975 році – перші республіканські багатоденні змагання серед школярів „Кубок М.Приходька”. Однак, в роботі закладу є ряд труднощів: не фінансуються походи та екскурсії з гуртківцями, немає навчальних класів, заклад розташований далеко від центру.

Протягом 1976 року на туристській базі побувало 15 туристських груп школярів з різних куточків СРСР(всього 560 дітей)

Серпень 1977 рік: наш заклад перейменовано в обласну станцію юних туристів, у 1979 він змінює адресу і переїздить у центр міста на вулицю Червоноармійську (нині С.Петлюри), де знаходиться і сьогодні.

У 1980 році директором обласної станції юних туристів призначається Зощук Микола Михайлович.

У 1982 році на облСЮТур відкриваються гуртки гірського туризму під керівництвом Браги Марії Василівни, аматора спортивного туризму, закоханого в гори вчителя математики, для якої хобі стало життєво необхідною потребою. Завдяки цій енергійній жінці, колишня водонапірна башта  понад 16 років була скеледромом для юних туристів, саме там вони набували азів техніки скелелазіння та вдосконалювали свою майстерність перед подальшими маршрутами  до далеких засніжених вершин. Завдяки Марії Василівні, на станції  започатковані змагання з гірського туризму „Пам’яті друзів”, які проводяться по цей час у чудовому куточку Рівненщини „Надслучанській Швейцарії”.

З 1982 року  педагогічний колектив одним з головних напрямків робить підготовку кадрів з числа вчителів для організації туристсько – краєзнавчої роботи з шкільною молоддю. Цю ділянку роботи очолює заступник директора Веремчук Валентина Олександрівна, вчитель філології, яка прийшла на роботу в заклад у 1981 році на запрошення директора.

У березні 1982 року під час шкільних канікул був проведений перший семінар – практикум з туристським походом по партизанських місцях області, в якому взяли участь 26 вчителів області, в подальшому всі курси інструкторів шкільного туризму, які проводились через обласний інститут удосконалення кваліфікації вчителів, обов’язково включали в програму категорійні походи і завдяки цьому вчителі Рівненщини неодноразово побували у Карпатах, Криму, на західному та центральному Кавказі, Приполярному Уралі та Камчатці; за десять років більше 300 вчителів побували в туристських походах і в області створився міцний вчительський актив, на який спирається у своїй роботі колектив обласної станції юних туристів і сьогодні. Починаючи з 80-х років спортивному туризму приділяється значне місце в роботі закладу по тій причині, що в колектив вливається значна кількість педагогів, які мають відповідну кваліфікацію і велике бажання  далеких мандрів: випускники Рівненського педагогічного інституту Харчук Л.М., Василюк В.В., Петренчук М.В., Васьковець М.В., Єфімчук Ю.В., випускники Тернопільського педінституту  Боровик А.І., Бочкур М.Ф., на посаду керівника гуртків приходить колишній гуртківець Ольховик Л.І.

Відбувся такий щасливий збіг обставин, коли для всіх членів колективу хобі співпало з роботою, коли кожен бажав чогось досягти, коли в  колективі не було пасивних: зима та осінь перестали бути „міжсезонням”, походи з гуртківцями проводились круглий рік, традиційними стали походи до Дня Радянської Армії та Дня Перемоги. З метою виховання у гуртківців бережливого ставлення до природи  в закладі було започатковано святкування Новорічної ялинки в лісі, щоб показати дітям, як можна жити у злагоді з навколишнім світом, адже власноруч виготовлені  ялинкові прикраси мають набагато оригінальніший вигляд, ніж казенно – магазинні скляні кулі.

У 80-ті роки відзначилась Рівненщина і на республіканському рівні: так у 1982 році команда гуртківців облСЮТур посідає ІІ місце на Республіканських змаганнях серед гуртківців обласних центрів туризму, а у 1984 році на республіканських змаганнях серед школярів по двох вікових групах займає ІV місце, що теж було для нас досягненням. Крім цього, до 1990 року команда облСЮТур традиційно брала участь у Всесоюзному турнірі із пішохідного туризму на Волині „Пам’яті Тарасова”, де неодноразово ставала переможцем та призером.

У 1982 році на Рівненщині в лісовому масиві Новостав був також проведений перший зліт педагогічних працівників, який в подальшому став традиційним.

Збірна команда гуртківців обласної станції юних туристів була учасником всіх  Всеукраїнських зльотів юних туристів-краєзнавців, учасників руху учнівської молоді „ Моя земля-земля моїх батьків” і у 1998 році стали переможцями VII  зльоту. Восьми рівнянам, на повагу та заздрість суперників, цілком заслужено дістались 52 грамоти та три  пам’ятних вази.

З 1 червня 1992 року стартує Всеукраїнська туристсько – краєзнавча експедиція „ Краса і біль України”, яка набуває широкого розмаху в області; юні краєзнавці Рівненщини неодноразово ставали переможцями та лауреатами, за що нагороджувались путівками у Всеукраїнський табір туристського активу та грамотами МОН і ЦТКУМ.

З 1994 року при обласній станції юних туристів розпочинає свою роботу історико – географічне відділення Малої Академії Наук: працює спочатку п’ять, а далі – сім секцій; налагоджуються тісні зв’язки між облСЮТур та Рівненським інститутом слов’янознавства, обласною прокуратурою, Національним університетом водного господарства, Рівненською геологічною експедицією, викладачі та працівники яких є членами журі секцій. Впродовж десяти років облСЮТур організовувала роботу відділення по виявленню юних науковців. Неодноразово наші  „манівці” ставали переможцями і призерами третього етапу конкурсу науково – дослідницьких робіт і йшли у велику науку, вступивши у ВНЗ України.

З 1999 по 2017 рік  заклад очолює Григор Василь Миколайович, великий ентузіаст туристсько – краєзнавчої роботи, який до того керував однією з середніх шкіл Млинівського району, де активно займався розвитком шкільного туризму. Відновлюється робота по підготовці туристських кадрів з числа вчителів та педагогічних працівників позашкільних закладів. З 2001 року обласні туристські змагання школярів, а з 2005 змагання з спортивного орієнтування входять до заліку обласної Спартакіади школярів Рівненщини.

З 2008 року започатковується проведення Чемпіонатів України з різних видів туризму серед юніорів, в яких активну участь бере збірна команда Рівненської області, яка формується з членів гуртків обласної станції юних туристів. В Чемпіонаті України з лижного туризму серед юніорів у 2008 році наша команда займає сьоме місце, а вже у 2010 році третє, у Чемпіонаті України з водного туризму у 2008 році стає переможцем, в Чемпіонаті України з велосипедного туризму у 2009 році виборює третє місце. Педагогічний колектив закладу на цей час – це 18 досвідчених педагогів, більшість з яких мають високі розряди із спортивного туризму й орієнтування, досвід участі  у складних походах до різних регіонів: від Українських Карпат до далекої Камчатки. Поряд з ними працюють фахівці в галузі  краєзнавства, фольклору, геології, екології.

У 2014- 2016 роках всі масові заходи проводились в рамках відзначення 75-річчя КЗ «Рівненська обласна станція юних туристів» РОР. В середньому кожного року проводиться від 40 до 50 масових заходів туристсько-краєзнавчого і туристсько-спортивного напрямку, в яких беруть участь більше 5000 гуртківців нашого закладу, а також гуртківці Дубенської районної станції юних туристів, Млинівського районного центру туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді та інших позашкільних закладів області. Так у 2013 році комунальним закладом «Рівненська обласна станція юних туристів» Рівненської обласної ради було проведено 43 масових заходи туристсько-краєзнавчого і туристсько-спортивного напрямку в яких взяло участь 3954 гуртківці, відповідно у 2014 році – 44 масових заходи (5230 учнів), у 2015 році – 40 масових заходи (5633 учнів).  У порівнянні з минулими роками суттєво збільшується кількість учасників змагань зі спортивного туризму «Осінні стежки», змагань зі спортивного орієнтування «Зелений стадіон», «Лісові канікули», «Золота Агатівка» через це змагання отримали статус відкритих, що дало змогу брати участь в них гуртківцям із всієї області, сусідніх областей (Волинської, Хмельницької, Житомирської). Щорічно проводяться змагання зі спортивного туризму і спортивного орієнтування у залік обласної Спартакіади школярів Рівненщини.

Систематична участь у змаганнях дозволяє дітям добре підготуватися до участі у туристських походах. Так, протягом 2015-2016 навчального року проведено 10 категорійних та більше 40 ступеневих походів, в яких взяло участь більше 750 гуртківців. За 2015-2016 роки підготовлено 420 розрядників зі спортивного туризму і спортивного орієнтування.

В цей період комунальний заклад «Рівненська обласна станція юних туристів» Рівненської обласної ради стає співорганізатором традиційних змагань зі спортивного туризму «Різдвяні канікули» у закритих (спеціально обладнаних) приміщеннях, які проводить Оржівський НВК «Школа-колегіум» Рівненського району та змагань зі спортивного орієнтування «Острозька весна», які проводить відділ освіти Острозької державної адміністрації.

У травні 2014 року започатковано проведення Чемпіонату області з водного туризму, а у 2016 році обласні змагання з водного туризму «Кубок Ікви».

У 2015 році року збірні команди Рівненської області, сформовані з гуртківців комунального закладу «Рівненська обласна станція юних туристів» Рівненської обласної ради, взяли участь у Чемпіонаті України серед юніорів з велосипедного туризму – 4 місце, Кубку України з лижного туризму – 3 місце, Чемпіонаті України серед юніорів з пішохідного туризму та вибороли  перемогу у Чемпіонаті України зі спортивних туристських походів серед учнівської молоді.

У 2016 році команда Рівненської області виборола ІІІ місце на дистанції «Слалом» в класі суден С-4 (чотиримісний катамаран), ІІІ місце на дистанції «Слалом» в класі суден С-2 (двомісний катамаран), ІІ місце на дистанції «Спринт» в класі суден С-2 (двомісний катамаран) в Чемпіонаті України з водного туризму серед юнаків.

Вихованці закладу Кондрачук Василь та Ревут Петро у 2016 році стали Чемпіонами Волинської області зі спортивного орієнтування в особистому заліку і в естафеті. Василь 21 жовтня став переможцем змагань зі спортивного орієнтування «Голосіївська осінь» у м. Києві та виконав розряд «Кандидат у майстри спорту України»

Серед різних форм навчально-виховної роботи закладу є і ще один вагомий напрямок, а саме – музеї закладів освіти.  За матеріалами огляду музеїв станом на грудень 2010 року в області діяло 178 музеїв. За результатами обласного огляду музеїв при навчальних закладах у 2015 році із 186 зареєстрованих музеїв діє -176, 10 – припинили діяльність.  Проте, протягом останніх років активізувалася робота щодо створення нових музеїв при закладах освіти і удосконалення їх роботи. За результатами обласного огляду музеїв ще 65 музеїв при загальноосвітніх, позашкільних та професійно-технічних навчальних закладах області взято на облік. Тому, на сьогодні  в області діє 241 шкільний музей. За вагомий внесок у справу національно-патріотичного виховання учнівської молоді, відродження та примноження культурних надбань, історичної спадщини українського народу, пропаганду пам’яток історії, культури і природи, формування та збереження Музейного фонду України 48 шкільним музеям області присвоєно почесне звання “Зразковий музей”, ще 12 шкільних музеїв претендують на присвоєння почесного звання “Зразковий музей”, 29 музеям закладів освіти управлінням культури Рівненської області присвоєно звання “Народний”.

Популяризацією роботи музеїв при навчальних закладах області став обласний конкурс юних екскурсоводів-краєзнавців, який був започаткований ще у 1993 році,  у якому беруть активну  участь представники всіх територій Рівненщини,  та визначаються переможці  за трьома номінаціями: «Краще краєзнавче дослідження», «Кращий екскурсовод», «Кращий ілюстративний матеріал». А з 2016 року конкурс проводиться за новим Положенням, де в основу було покладено профіль діяльності музеїв.

Починаючи з 2014 року заклад активно займається інформаційно-пропагандистською роботою з питань національно-патріотичного виховання, організацією та проведенням районних і обласних заходів національно-патріотичного спрямування в системі освіти. Зокрема, координує проведення обласного етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри “Сокіл” (“Джура”) , де у 2015 році брало участь 11 роїв, а в 2017 році вже 17.

Головне, що об’єднує педагогів, – це дитяча душа,- така щира і відкрита для друзів і наставників. Специфіка нашого закладу полягає в тому, що туризм є унікальним інструментом впливу на особистість, адже дитячий туристський колектив – це єдине мікро середовище, кероване нами по тій причині, що без нас воно не створюється.

Колектив нашого закладу впродовж багатьох років залишається сталим, педагоги  працюють по багато років, виховуючи нові покоління юних туристів на любові до свого народу, бережному ставленні до історичної спадщини наших пращурів, природи рідного краю і вирощуючи нових громадян нової України.